Direksiyon Kutusu Tamiri

Direksiyon sistemin en önemli parçalarından birisidir. Direksiyon simidinden gelen yön komutunu tekerlere aktarmaya yarayan mekanizmaya direksiyon kutusu denir.

Direksiyon kutusu arızası belirtileri

Aracınızın en önemli kontrol mekanizmalarından biri olan direksiyon sistemi birçok bileşene sahip büyük bir sistemdir. Direksiyon sisteminin en çok çalışan ve haliyle en çok arıza yapan parçası ise direksiyon kutusudur. Direksiyon kutusunda oluşabilecek arızaların tabi ki önceden bazı belirtileri olacaktır. Gelin bu arıza belirtilerini birlikte inceleyelim.

Direksiyonda simidinde oluşan boşluk

Araçların direksiyonunda bulunan 2’şer cm’lik sağ ve sol yönlerdeki boşluk normal kabul edilmektedir. Araç hareket etmez pozisyondayken direksiyonda bulunan boşluklar normal kabul edilir. Fakat hareket halinde oluşabilecek ve süreklilik arz eden boşluklar direksiyon kutusunda arıza olduğunun belirtisidir. Direksiyon mafsalının yıpranmış olması, direksiyon kutusunun aşınmış olması bu boşluğun ana sebeplerindendir.

Direksiyon çevirirken gelen sesler

Direksiyonu çevirdiğinizde gelen metal metale sürtme sesi direksiyon kutusundan gelebilir. Direksiyon kutusunun içinde dişli grupları bulunmaktadır. Bu dişlilerin eskimiş ve aşınmış olması direksiyonu her çevirdiğinizde ses yapacaktır. Fakat direksiyonu her çevirdiğinizde ses yapmıyor ara ara yapıyorsa problemin direksiyon kutusunda değil ön takımda başka parçalarda olma ihtimali yüksektir.

Direksiyonun sertleşmesi

Direksiyonun zaman içerisinde sertleşmesi birçok arızayı akıllara getirebilir. Direksiyonun sertleşmesi; direksiyon hidroliğinin azalması, direksiyon pompasının arızalanması ya da direksiyon kutusunun içerisindeki plastik sızdırmaz elemanların eskimiş olduğunun göstergesi olabilir. Bu tarz bir problemle karşılaştığınızda ilk önce direksiyon hidrolik seviyesini kontrol etmeniz en doğrusu olacaktır.

Direksiyon toparlanma sorunu

Direksiyon kutusunda yaşanacak aşınmalar direksiyon toparlanmasını zorlaştıracaktır. Bunun dışında direksiyon toparlanma sorununu yaşatacak birçok etken daha vardır. Aracın ön takımında oluşabilecek problemler, ölçü dışında kullanılan lastikler ve son olarak normal tork değerleri dışında sıkılmış ön takım bileşenleri buna sebep olacaktır.

Direksiyon kutusu yağ kaçağı nasıl anlaşılır?

Direksiyon kutusu yağ kaçağının anlaşılmasının birkaç yöntemi vardır. Bunlardan ilki gözle kontroldür. Aracınızın altında oluşan yağ kaçağının geldiği noktayı tespit ederek direksiyon kutunuzda yağ kaçağı var mı yok mu tespit edebilirsiniz. Bir diğer kontrol yöntemi direksiyon simidinde oluşan ağırlaşmadır. Bu ağırlaşmanın birçok sebebi olabilir fakat en yaygın sebebi yağ kaçağıdır. Bu yağ kaçağı direksiyon kutusunda ya da direksiyon pompasında olabilir. Her iki parçadan birinde yağ kaçağı olması direksiyonu sertleştirecektir. Hangi parçada yağ kaçağı olup olmadığının tespitini yine göz ile kontrol ederek bulabilirsiniz. Tüm bunların dışında direksiyonu sağ sol yaptığınızda hafif ağlamaklı bir ses duyuyorsanız direksiyon sisteminiz yağ eksiltmiş yağsız kalmış ve direksiyon pompanız ses yapmaya başlamış demektir.

Direksiyon kutusunun çok pahalı olması nedeniyle direksiyon kutusu tamiri popüler hale gelmiştir. Artım Direksiyon olarak tarafından uygun fiyatlara direksiyon kutuları tamir edilebilmekte ve uzun süreler kullanılmaktadır. Direksiyon kutusunun içinde bulunan dişli grupları ve sızdırmaz tamir takımları tamiratın yapıldığı ana noktalardır. Bunların dışında oluşabilecek problemlerde tamirat uygulanamıyor yeni direksiyon kutusu ile değişim şart oluyor.

Hidrolik Direksiyon Tamir ve Bakımı İçin