Hidrolik Direksiyon Tamiri

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullanımda rahatlık ve kolaylık sağlayan hidrolik direksiyon sistemleri tüm otomobil üreticileri tarafından tüm araçlarda standart olarak kullanılmaktadır.

Hidrolik Direksiyon Sistemi

Hidrolik Direksiyon Sisteminde direksiyon, hidrolik pompası yardımıyla pompalanan yağ tahrik etkisi ile sağa sola daha rahat hareket ettirilmektedir.

Hidrolik Direksiyon Sistemi; direksiyon simidi, direksiyon mili, direksiyon dişli kutusu, direksiyon amortisörü, komutan kolu, rotlar ve rot başları, direksiyon hidrolik pompası, direksiyon mafsalı ve avare kol gibi temel parçalardan meydana gelmektedir.

Hidrolik Direksiyon Sistemi Arızaları;

Hidrolik direksiyon sistemini oluşturan tüm parçalar arıza yapabilmektedir. Genel olarak hidrolik direksiyonlarda sürekli olarak kullanıldıklarından aşınmalara ve bozulmalara daha müsait olan direksiyon dişli kutusu ve direksiyon pompası daha çok arıza yapmaktadır. Bu sistemde en çok arıza yapan parça olarak direksiyon dişli kutusu bilinmektedir. Direksiyon dişli kutusunun tamiri mümkün olmakla birlikte tekrar arıza yapma olasılığı yüksektir. Onun için direksiyon kutusunun değiştirilmesi daha isabetli olacaktır.

Direksiyon arızaları ile karşılaşmamak için yapılması gerekenler;

  • Arabanız duruyorken direksiyonu çevirerek rot kollarına ve rot başlarına zarar verir.
  • Direksiyon hidrolik yağınızı sık sık kontrol ettirin.
  • Bozuk zeminlerde yüksek süratle seyahat etmemelisiniz ve mümkün olduğu kadar bu tarz zeminlerden kaçının.
  • Amortisörlerin bakımlarını ve değişimlerini düzenli olarak yaptırın.
  • Direksiyonu tam tur çevirdiğinizde en son tur noktasına kadar çevirmeyin. Çünkü bu tarz bir direksiyon turu, direksiyon yağ pompasını gereğinden fazla zorlayacağından arıza çıkarma ihtimali artmaktadır.

Hidrolik direksiyon tamiri nasıl yapılır?

Artım Direksiyon servisimizde öncelikle hidrolik direksiyon arıza tespiti yapılmaktadır. Uzman personelin tespitleri doğrultusunda ya arızalı parça yenisi ile değiştirilmekte ya da tamiri yapılmaktadır. Hidrolik direksiyon tamiri tamamlandıktan sonra siz değerli müşterimizle birlikte son kontroller için deneme sürüşü yapılmaktadır. Test sürüşü sonrası herhangi bir sorun olmadığı anlaşıldığında işlem tamamlanarak araç sahibine teslim edilmektedir.

Hidrolik Direksiyon Tamir ve Bakımı İçin